Rezygnacja z wyjazdu a epidemia

Rezygnacja z wyjazdu a epidemia

22 listopada 2021 Wyłączono przez JarekWozniak

Koronawirus SARS-CoV-2 spowodował ogromne zamieszanie na całym świecie. Wywołał naprawdę wiele problemów, w pewnym momencie paraliżując właściwie wszystkie dziedziny życia. Granice krajów zostały zamknięte, a możliwe było podróżowanie wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Jak sytuacja wygląda teraz?

Zanim wyjedziesz….

Mimo nadal trudnej sytuacji epidemicznej wiele krajów stara się żyć w miarę normalnie. Restauracje, kawiarnie czy kina, a także wycieczki to usługi z których w zasadzie można teraz korzystać bez problemu, jednak konieczne jest zachowanie odpowiedniego reżimu sanitarnego. Dlatego też wiele osób decyduje się na zagraniczne wakacje. Jednak należy pamiętać, że gdy wybieramy się za granicę konieczne jest sprawdzenie bieżącej sytuacji epidemicznej w danym kraju. Informacje te dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia, gdzie są na bieżąco aktualizowane.

Rezygnacja z wyjazdu podczas epidemii

Dokładne warunki rezygnacji z wyjazdu wskazywane są w OWU, czyli w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Co do zasady przyjmuje się, że ochroną ubezpieczeniową objęte są zdarzenia losowe i tu wiele zależy od interpretacji. Czy stan epidemii ogłoszony przez WHO można uznać za zdarzenie losowe?

Wiele zależy od interpretacji Towarzystwa Ubezpieczeniowego, w którym posiadamy polisę. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w wielu sytuacjach epidemia jest jednym z tych czynników, które wskazywane są jako wyłączenie odpowiedzialności OWU, ponieważ wysokie ryzyko zakażenia występuje na całym świecie. Dlatego też często sam stan epidemii nie jest powodem do wypłaty kosztów, jednak nagłe skierowanie na kwarantannę już może zostać uhonorowane.

 

Pozostałe wpisy:

Zniżki OC w małżeństwie

Lex Uber już w Polsce

Wyjazd samochodem na Słowację

Wyposażenie po VIN

Rejestracja motocykla