Dlaczego EKUZ to za mało?

Dlaczego EKUZ to za mało?

5 listopada 2021 Wyłączono przez JarekWozniak

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to zabezpieczenie, z którego skorzystać można w krajach Unii Europejskiej. Ale czy EKUZ zapewnia ochronę w każdym przypadku? I dlaczego dużo rozsądniejszym rozwiązaniem jest wybór ubezpieczenia turystycznego?

Co zapewnia EKUZ?

Należy mieć świadomość, że EKUZ nie zapewnia tak szerokiej ochrony jak ma to miejsce w przypadku prywatnej polisy turystycznej. W odróżnieniu od EKUZ polisa pozwala na korzystanie ze wszystkich placówek opieki medycznej, natomiast gdy pozostaniemy wyłącznie przy Karcie wówczas pomoc medyczna świadczona będzie wyłącznie w placówkach państwowych.

Należy pamiętać, że EKUZ nie zapewnia pełnego ubezpieczenia i w niektórych sytuacjach może się okazać, że świadczenia nie zostaną pokryte, a rachunek zostanie wystawiony nam. Z całą pewnością nikt przed wyjazdem nie sprawdza dokładnie zakresu ubezpieczenia, tak samo, jak nikt nie planuje choroby podczas urlopu. Jak zatem można się zabezpieczyć przed nieprzewidzianym?

Polisa turystyczna – alternatywa dla EKUZ

Najskuteczniejszym sposobem zapewnienia sobie i swoim bliskim ochrony jest wykupienie odpowiedniej polisy turystycznej. W przeciwieństwie do EKUZ zapewnia ona w zasadzie pełną ochronę, poza nielicznymi wyjątkami wskazanymi w sekcji wyłączenia. Co więcej, posiadanie takiej polisy uprawnia do korzystania nie tylko z publicznej opieki zdrowotnej, dzięki ubezpieczeniu zyskujemy możliwość korzystania również z prywatnej opieki medycznej. Ponadto dobre polisy pozwalają również zabezpieczyć się na wypadek zakażenia koronawirusem oraz pokryją koszty, gdy podczas urlopu zostaniemy skierowani na kwarantannę.