Jak prawidłowo ubezpieczyć wydzierżawiony samochód?
8 listopada 2021Firma leasingowa jest właścicielem wynajętego samochodu, a nie osoby, która nim faktycznie jeździ. Warunki, na jakich najemca musi uzyskać ubezpieczenie komunikacyjne, ustala wynajmujący. Przejdziemy przez najbardziej typowe warunki leasingu ubezpieczenia samochodu.
Jaki jest cel leasingu pojazdu?
Leasing samochodu to umowa pomiędzy firmą leasingową a leasingobiorcą, którym może być osoba prywatna lub przedsiębiorca. Oznacza to, że leasingowany samochód jest własnością firmy, która go wystawiła. Najemcy natomiast mogą płacić w ratach i utrzymywać samochód tak długo, jak tego potrzebują. Najemca może wejść w posiadanie samochodu tylko wtedy, gdy uiścił wszystkie miesięczne opłaty i uzgodnioną opłatę za wykup (np. 1 procent wartości samochodu).
Leasing samochodowy ma kilka form.
W Polsce samochody są często wynajmowane do celów biznesowych, zarówno operacyjnych, jak i finansowych. Jaka jest różnica między nimi dwoma?
Leasing operacyjny umożliwia przedsiębiorcy odliczenie od dochodu podlegającego opodatkowaniu całej kwoty leasingu, w tym zaliczki. Z kolei VAT to podatek, który płaci się w czasie w ratach. Firma leasingowa jest właścicielem pojazdu i może nałożyć koszty amortyzacji. Po rozwiązaniu umowy najmu wynajmujący może:
kupić, zwrócić lub pożyczyć inny, wyrażając zgodę na nową umowę najmu.
Leasing finansowy – pozwala przedsiębiorcy na odliczenie tylko odsetkowej części rat oraz odpisów amortyzacyjnych, gdyż samochód jest własnością leasingobiorcy. Oznacza to, że po dokonaniu ostatecznej opłaty leasingowej samochód staje się własnością posiadacza. Dodatkowo podatek VAT musi być zapłacony w całości wraz z pierwszą ratą. To rozwiązanie dla firm, które nie płacą podatku VAT, a płacą stałą kwotę. Okres leasingu finansowego jest często krótszy niż umowa leasingu operacyjnego. Chociaż trwa dłużej niż rok, może zostać ukończony w mniej niż dwa lata.
Leasing konsumencki – w porównaniu do leasingu operacyjnego czy finansowego – jest mniej rozpowszechniony. Mogą z niego korzystać osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Jeśli bank odmówi nam udzielenia kredytu samochodowego, nadal możemy w ten sposób kupić samochód.
Jak uzyskać samochód na leasing?
Leasing samochodowy obejmuje różne procedury, które należy wykonać, aby proces przebiegał sprawnie. Aby rozpocząć, musisz wypełnić wniosek i przesłać niezbędne dokumenty do firmy leasingowej. Wynajmujący zweryfikuje następnie, czy wnioskodawca nie jest dłużnikiem, sprawdzając w lokalnych agencjach informacji gospodarczej lub Biurze Kredytowym.
Jeśli firma leasingowa zaakceptuje nasz wniosek, możemy podpisać umowę leasingu samochodu. Jeżeli wynajmujący żąda zaliczki, należy wpłacić zaliczkę (zwaną również czynszem wstępnym). Następnie firma leasingowa zarejestruje samochód i zorganizuje dla nas jego odbiór.
Jaki jest czynnik w wysokości rat leasingowych samochodów?
Istnieje kilka zmiennych, które wpływają na wysokość miesięcznej raty leasingu samochodu. Wpływa na to marka i model, a także aktualna wartość rynkowa i cena zakupu pojazdu. Dodatkowo istotnymi czynnikami są długość umowy oraz wysokość wkładu własnego. Przy leasingu pojazdu brane są również pod uwagę roczne limity przebiegów i dochody klienta.
W jakim stopniu są zalety i wady leasingu?
Przedsiębiorcy często kupują samochody w leasingu. Mogą tego dokonać w formie leasingu finansowego lub operacyjnego. Klienci indywidualni mają jednak również możliwość leasingu konsumenckiego. Przeanalizowaliśmy, czy ta metoda zakupu pojazdu jest warta wysiłku.
Czy wynajęty samochód posiada ubezpieczenie?
Firma leasingowa jest właścicielem samochodu, ma więc prawo ustalić warunki ubezpieczenia samochodu. Stefania Stuglik, specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl, zauważa, że najemcy często żądają od najemców uzyskania przynajmniej planów ubezpieczenia OC i AC, a często także NNW.
Dla leasingobiorcy to droższy wybór niż zakup ubezpieczenia OC, ale bardziej przydatny dla obu stron umowy najmu. Firma ma pewność, że jeśli samochód zostanie uszkodzony lub skradziony, firma ubezpieczeniowa wypłaci odpowiednią kwotę odszkodowania. Dzięki temu kierowca pojazdu zaoszczędzi na dodatkowych opłatach, które w innym przypadku byłyby wymagane.
Zdecydowana większość leasingowanych pojazdów jest nowa lub ma zaledwie kilka lat, co sprawia, że zakup OC + AC jest jeszcze bardziej logiczny. W przypadku takich pojazdów zawsze zaleca się wykupienie ubezpieczenia Autocasco.
Najemca powinien mieć świadomość możliwości nałożenia przez wynajmującego dodatkowych warunków na polisę AC.
Oto najbardziej typowe specyfikacje:
brak zintegrowanej franczyzy, określony sposób naprawy pojazdu (zwykle serwisowanie) oraz stała suma gwarancyjna.
Premia za samochód to suma OC i AC.
Dlaczego miałbyś wykupić ubezpieczenie od leasingodawcy?
Zazwyczaj firmy oferujące leasing oferują również specjalistyczną polisę ubezpieczenia samochodu. Najczęściej jednak podpisują umowę o współpracy z jedną lub maksymalnie wieloma firmami ubezpieczeniowymi. Właściciel pojazdu może mieć kilka opcji, co skutkuje wysoką ceną.